Přihlásit se Registrovat
Váš nákupní košík je prázdný.
Fitness24.cz

Borůvky a jejich přínos

Jsou nenápadné, skvěle chutnají a jsou doslova nabité antioxidanty a dalšími látkami, které jsou pro člověka ..

Obecně se asi ví, že borůvky jsou „dobré na oči“, umí zastavit průjem a působí preventivně proti rakovině. Pomáhají při hubnutí a zvyšují imunitu. Jsou doslova nabité antioxidanty, což jsou látky, které umí zneškodnit volné radikály. Právě volné radikály mají na svědomí řadu nemocí. Borůvky rostou v lesích, jsou nenápadné, a přesto je to skvělá a osvědčená zbraň v boji proti mnoha chorobám. A to nejen v lidovém léčitelství: spoléhá na ně i moderní farmaceutický průmysl.

Co vlastně o těchto malých, tmavě fialových plodech víme? Dají se jíst syrové, zavařují se a chutnají dětem i dospělým. Ovšem, ruku na srdce, jejich sběr je pracný. Přesto by bylo ideální, kdybychom je konzumovali co nejčastěji. Dnes už naštěstí tato možnost existuje, aniž bychom museli den co den do lesa. Proč jsou pro nás tedy borůvky nepostradatelné?

Obsahují, jak již bylo řečeno, zejména antioxidanty, bioflavonoidy, třísloviny, karotenoidy, vitamíny, ovocné cukry, minerální látky. Co to znamená? Borůvky zlepšují noční vidění, chrání před stařeckou demencí, léčí šeroslepost a jsou výbornou prevencí proti nejrůznějším infekcím. Napomáhají odvodňování organismu a jsou užitečné při léčbě zánětů močových cest, odpuzují střevní parazity a ženám poskytují úlevu při menstruačních bolestech. Zabírají i na některé kožní problémy zejména alergického původu.

Trápí vás, že vás lékař neustále upozorňuje na zvýšenou hladinu tuků a cholesterolu v krvi? Pojídejte borůvky! Navíc cenné látky obsažené v malých tmavě modrých slaďounkých kuličkách skvěle regenerují sliznice a také mají výrazný protistresový účinek. Pikantní je, že i když borůvky obsahují ovocný cukr a jsou sladké, tak pomáhají otylým v jejich boji s nadváhou. Dlužno dodat, že v tomto případě nelze spoléhat pouze na borůvky, ale je nutné upravit celkovou životosprávu.

Máme se čím pyšnit: borůvky patří k našemu nejcennějšímu ovoci. Rostou v Evropě, ale také v severní Americe a Asii a vyhovuje jim spíše vyšší nadmořská výška. Kromě plodů se dají zužitkovat i listy: nálev z nich pomáhá diabetikům, samozřejmě doporučujeme konzultovat tento zdravotní problém s lékařem.

Pro zajímavost dodejme, že borůvky patřily k oblíbené a především zdravé pochoutce letců za druhé světové války, neboť jsou nezbytné pro dobré vidění za šera i za tmy. Takže když si na nich mohou pochutnávat piloti a dnes také i kosmonauti, proč byste je nezařadili do svého jídelníčku i vy?

Prospěšné složky z borůvek můžete nalézt v produktu Hydroxycut.

Akce, slevy a novinky přednostně na váš e-mail