Přihlásit se Registrovat
Váš nákupní košík je prázdný.
Fitness24.cz

Která jídla jsou dobrá a špatná?

Nahraďte nezdravé a vysoce kalorické jídlo zdravější formou a vypracujte si plán zdravého stravování.

Rádi byste se stravovali správně, ale nemáte bohužel čas. No, pokusíme se Vám ušetřit trochu času tím, že pro Vás vypracujeme plán zdravého stravování. Tady je seznam jídel, který by Vám měl pomoci, abyste si správně vybírali. Tím, že nahradíte alespoň několik ze seznamu jídel, kterých byste se měli vyvarovat, jídly, která byste měli jíst, by mohlo zredukovat Váš týdenní energetický příjem o nějakých 1 000 kalorií. Nezapomeňte, že zdravý životní styl nemusí znamenat úplné omezení jídla ve Vašem stravovacím plánu. Znamená pouze nahrazování jídla náhradními druhy jídel, které Vám dodají vysoce kvalitní živiny a správné množství kalorií, které potřebujete k tomu, abyste byli aktivní.

Druhy jídla a pití, které by měly být součástí Vašeho plánu:

Zahrňte do svého jídelníčku ryby:
o Je to skvělá alternativa ke kuřeti a hovězímu masu, protože ryby mají významné množství proteinů a všeobecně má malé množství nasycených tuků i cukrů (pokud se vyvarujete obalovaným druhům úpravy ryb). Abychom Vám uvedli nějaký příklad, 3 unce (85 gramů) tuňáka obsahuje přibližně 0,7 unce (20 gramů) proteinu a pouze 92 kalorií. A 3 unce (85 gramů) lososa obsahuje přibližně 0,6 uncí (17 gramů) proteinů a 99 kalorií.

Zahrňte do svého jídelníčku celozrnné produkty:
o Měli byste se přesměrovat na konzumaci celozrnných zdrojů sacharidů. Celozrnný chléb, celozrnná rýže, celozrnné těstoviny, to jsou potraviny, které všeobecně obsahují velké množství vitamínů a minerálů ve srovnání se standardními (bílými) sacharidy. Také Vám dodávají déle působící zdroje energie. Navíc obsahují i více vlákniny, která Vám pomůže k lepšímu pocitu plnosti, ačkoliv jíte méně. Rčení, že „kvalita je důležitější než kvantita“, je zde plně aplikováno. Součet množství kalorií se zdá být podobný, pokud čtete etikety na výrobcích, ale dostanete kvalitnější výživné látky, pokud se rozhodnete konzumovat celozrnné potraviny, ve srovnání s potravinami „bílými“, tedy standardně průmyslově vyrobenými.

Zahrňte do svého jídelníčku švestky:
o Švestky jsou vynikající svačina. Jsou baleny s příchutí a každá z nich obsahuje pouhých 60 kalorií.

Zahrňte do svého jídelníčku čočku:
o Toto jídlo obsahující velké množství vitamínů a minerálů je rovněž vysoce kvalitním zdrojem sacharidů a vlákniny. Hrnek čočky obsahuje přibližně 230 kalorií, včetně 15 gramů vlákniny. Jezte čočku jako přílohu k hlavnímu jídlu a jako volbu místo ní můžete použít celozrnnou rýži.

Zahrňte do svého jídelníčku vodu:
o Pití vody je nezbytné k tomu, abyste si udrželi hydratovaný stav, pokud se chcete řídit aktivním zdravým životním stylem. Zaměřte se, abyste vypili 8 až 10 osmiuncových (asi 2-2,5 dl) sklenic vody denně. Nyní můžete vodu pít s přípravkem Hydroxycut Instant, takže dvě z Vašich každodenních sklenic mohou být plné chuti! Pro udržení hladiny své každodenní aktivity potřebujete mít v těle více vody. Využijte kalkulačku obsahu vody, abyste lépe pochopili své specifické potřeby.

Zahrňte do svého jídelníčku sladké brambory:
o Této druh jídla je skvělou náhražkou klasických „bílých“ (škrobových) brambor. Mají nižší glykemický index (GI), což pomáhá udržet hladinu inzulínu v krvi, navíc ovlivňuje množství kalorií, které mohou být uloženy ve formě tuku. Sladké brambory mají hodnotu GI kolem 53, zatímco „bílé“ (škrobové) brambory 121. Znamená to, že čím je vyšší číslo, tím je vyšší potenciál rychlejšího růstu hladiny cukru v krvi.

Zahrňte do svého jídelníčku mandle:
o Tato svačinka je vhodná ke stravování a obsahuje velké množství výživných látek. Dostanete do těla proteiny, nenasycené tuky, vlákninu a rozmanité vitamíny a minerály. Avšak vyvarujte se mandlí, které jsou solené, protože to by výrazně překročilo Váš denní nezbytný příjem soli. A nezapomeňte, že byste jich neměli sníst moc najednou. Dvacet mandlí Vám dodá přibližně až 140 kalorií.

Zahrňte do svého jídelníčku meloun:
o Tento druh ovoce je skvělým zdrojem vody a tím napomáhá vytvoření pocitu plnosti bez dodání nadbytečných kalorií. Navíc se snadno konzumuje. Hrnek melounu nakrájeného na kostky obsahuje pouze 41 kalorií a má velké množství vitamínů A a C, navíc obsahuje lykopen.

Zahrňte do svého jídelníčku salsu:
o Použijte tento přídavek k hlavnímu jídlu na všechno – od sladkých brambor po lososa. Chutná skvěle a suchému jídlu dodá šťavnatost. Dvě lžíce obsahují pouhých 9 kalorií a neobsahují žádný tuk.

Druhy jídla a pití, kterého byste se měli rozhodně vyvarovat :

Vyvarujte se masa, s výjimkou libového červeného:
o Jestliže pravidelně jíte maso, měli byste brát ohled na množství nasycených tuků. To, že si dáte 110g hovězího masa, které obsahuje 95 procent libového masa ve srovnání s hovězím masem, které obsahuje pouze 75 procent libového masa, znamená, že dostanete do těla o 7 gramů tuků méně, což odpovídá o 63 kalorií méně.

Vyvarujte se limonády:
o Rozdíl mezi 250 ml plechovkou běžné limonády a dietní limonádou o stejném množství je asi 40 gramů cukrů a 151 kalorií.

Vyvarujte se alkoholu:
o Pokud se zaměřujte na zdravý životní styl, pak by součástí příjmu tekutin neměl být žádný alkohol. Obsahuje velké množství kalorií. Láhev piva má obsah asi 146 kalorií, zatímco „panák“ likéru s vysokým obsahem alkoholu dokonce 97 kalorií.

Vyvarujte se mléka, s výjimkou odstředěného:
o I když všechny druhy mléka mají svoje výhody, v případě, že je Vaším cílem snížit kalorický příjem, konzumujte pouze odstředěné mléko. Jedna sklenice dvouprocentního mléka obsahuje přibližně 138 kalorií, zatímco stejné množství odstředěného mléka pouze 83 kalorií. Během týdne, pokud vypijete v průměru jednu sklenic denně, pak tento rozdíl činí o 385 kalorií méně.

Vyvarujte se majonézy:
o I když ji nekonzumujete ve velkém množství každý den, přesto je potřeba vědět, že i malé množství znamená hondě kalorií, jejichž rozdíl pocítíte. Pokud už musíte jíst majonézu, pak si dejte její nízkotučnou formu obsahující pouhé 3 gramy tuku na lžíci. Běžná majonéza obsahuje v každé lžíci 12 gramů tuku.

Akce, slevy a novinky přednostně na váš e-mail