Přihlásit se Registrovat
Váš nákupní košík je prázdný.
Fitness24.cz

GRS-5 Protein

Vědecky navržený proteinový komplex s mega-porcí BCAA a látky zvyšující absorbci bílkovin. Bez umělých barviv.

 

Vítám vás u recenze proteinového koncentrátu Sci-MX GRS-5 PROTEIN.

 

Jedná se o produkt společnosti Sci-MX Nutrition se sídlem ve Velké Británii, která svým zákazníkům slibuje přinášet vysoce kvalitní produkty, které jsou založeny na nejnovějších vědeckých poznatcích nejlepších světových univerzit a výzkumných institucí v oblasti sportu. Celá značka se pak zaměřuje na velmi široké spektrum zákazníků a tomu nasvědčuje také portfolio nabízených produktů. Více informací o tomto výrobci a jejich produktech můžete nalézt zde. Nyní ale zpátky k námi testovanému proteinovému koncentrátu.

 


První pohled

Hned jak jsem spatřil velký nápis GRS-5 Protein System, přišly první dojmy. Obal a celkový vzhled produktu mi připomíná farmaceutické výrobky, takže jde vidět, že si na vzhledu dal výrobce opravdu záležet. Moc se mi líbí název společnosti vystupující v horní části z plastové láhve (tzv. emboss efekt), to byla pro mě novinka, která ještě víc posílila chuť ho už konečně rozbalit! Ale ještě jsem si ho musel pořádně prohlédnout, protože by to bylo barbarství jen tak ho rozbalit. Jako užitečná věc se mi jeví text na etiketě „MAXIMUM RESULTZ WITH OTHER SCI-MX PRODUCTS“, (Maximalizujte efekt s ostatními Sci-MX produkty). Toto doporučení se mi líbí, obzvláště je využitelné pro mladé začínající sportovce, kteří se ještě nijak zvlášť nepohybují v odvětví doplňkové výživy. Zároveň však tvoří marketingový tah, jak nalákat ke koupi dalších produktů. Když jsem ho už konečně rozbalil, vyvalila se na mě příjemná kakaová vůně (varianta čokoláda), která mi nastartovala mé chuťové buňky. Podíval jsem se dovnitř a vytáhl velmi srandovně vypadající odměrku, připomínající kopečkovač, kterým se dávkuje zmrzlina. Takže celkové zpracování obalu a dózy se mi moc líbí.

 

 


Složení

Složení, to je to, čemu říkám „základna etikety“. Tady mé oči vydrží asi nejdelší dobu, protože není nad to, si pořádně prostudovat, co si vlastně dopřáváte. Jak už název napovídá, GRS-5 PROTEIN SYSTEM, jedná se o pěti-složkový protein. To znamená, že je vytvořen z 5 druhů proteinových složek - jedná se o syrovátkový proteinový koncentrát, mléčný proteinový koncentrát, vaječný albumin, sojový proteinový izolát a syrovátkový proteinový izolát. Každá tato složka má svoji určitou vlastnost a funkci. Ale není zajímavý pouze tímhle. Na nutriční etiketě jsou zvýrazněny další 4 zajímavé věci. Jednou z nich je obsah látky Aminogen. Abych se přiznal, tak jsem nevěděl, o co jde. Aminogen je patentem chráněná směs proteolytických enzymů, které štěpí bílkoviny a ve spojení s antiproteázou alfa-2-makroglobulin na sebe dokážou vázat cytokiny a jiné prozánětlivé látky. To všechno vede k co možná nejlepšímu fungování naší imunity. Navíc tyto enzymy zvyšují absorpci proteinů v těle a zároveň zvyšují hladinu dusíku ve svalech. Takže, čím vice dusíku, tím lepší prokrvení, větší přísun živin do pracujících svalů a tím pádem rychlejší růst svalů. Tohle je velmi užitečná věc! Další výrazný nápis pod Aminogenem byly BCAA a Glutamin. Tady se Sci-MX s množstvím opravdu nepárali. Prvně mě napadlo, že tam bude zase asi jen pár gramů, jak tomu bývá u většiny proteinů, ale mýlil jsem se. BCAA a Glutamin tvoří v jedné dávce celých 18 gramů! Opravdu našlapaná dávka. Klasický protein má do 10 gramů obou látek, ale tento ne. Po prvním tréninku s takovým množstvím jsem se nestačil divit. Nikdy jsem nedával přednost BCAáčkám, ale nyní vím, že takové množství spolu s Glutaminem dokáže udělat své. A to především v období diety, kdy potřebujete opravdu mega dávky  BCAáček, aby se vydřené svaly alespoň nějak udržely. Takže palec nahoru! Pod BCAA a Glutaminem je zmíněna další látka - Vit-MX-Sport, což je směs vitamínu C, B6, B12, kyseliny listové, kyseliny pantotenové, vápníku, hořčíku, železa, zinku a mědi. Tato kombinace má zapříčinit posílení imunitní funkce organismu, oxidaci svalů (zásobení svalů kyslíkem pro lepší funkci) a kvalitní hormonální stabilitu. Poslední směsí je OptiZyme. Taky znáte ten pocit, když vypijete protein a během hodiny máte těžký pocit v žaludku? Nesnáším ho! Díky této složce se vám to už nestane, protože v sobě skrývá směs trávících enzymů, které pomáhají lepšímu zažívání proteinů. Když jsem vypil první dávku, tak jsem čekal, co bude. Tiše jsem se připravoval na to, že to ve mně bude zase burcovat a doma bude rozruch, že jsem zamořil dům… Ale to se nestalo, protein se krásně strávil a to právě díky OptiZymu. Jednoduše řečeno, usnadňuje lepší rozklad proteinů. Tudíž v kombinaci s Aminogenem tvoří skvělou kombinaci pro rozklad a vstřebatelnost bílkovin. Díky tomu už vás nečekají žádné úniky plynů při tlaku pod benchem, jak tomu alespoň u mě bývalo.

 


Jak je vidět, tak Sci-MX do jedné dávky dali opravdu slušnou porci, která činí 56 gramů, což je skoro jednou tolik oproti klasickým whey proteinům, u nichž je základní dávka 30 gramů. Tím pádem v každé této „mega“ dávce získáte celých 40 gramů bílkovin (jde tedy o 71% protein), 2,24 gramu sacharidů a 3,18 gramu tuku. Hezké čísla. Někomu se může zdát 40 gramů bílkovin v jedné dávce zbytečných, ale věřte, že výrobce dobře ví, co dělá. Jak už jsem uvedl dříve, GRS-5 Protein obsahuje pět různých zdrojů bílkovin, které se od sebe navzájem liší – mají odlišné biologické schopnosti. V tomto případě část proteinů začne vaše svaly vyživovat aminokyselinami rychle (syrovátkový proteinový koncentrát a izolát) a zbývající část pozvolna. Díky tomu budou vaše svaly vyživovány průběžně po dobu až osmi hodin. Zbývající část nutriční tabulky specifikuje poměrně široké spektrum vitamínů a minerálů.

 


Vlastnosti proteinu v shakeru, v ústech a v žaludku

Teď už se konečně dostávám ke druhé nejdůležitější části. Jelikož už jsem nějaký ten protein vypil, tak pro mě hraje velkou roli 1. rozpustnost, 2. chuť a za 3. stravitelnost. Vezmu to popořadě.


1.) Rozpustnost

Asi jedna z nejdůležitějších věcí při přípravě proteinu v shakeru. Každý člověk, který již měl nějaký ten protein ví, že není nad pořádně rozmixovaný a lahodný protein, ale bohužel není tomu tak u všech proteinů. Někteří výrobci si s tímhle nevědí rady. Tím pádem vznikají hrudky a to není zrovna příjemná záležitost. Nejednou se mi taková věc přihodila a můžu říct, že se mi z toho dělá vždycky špatně. Když na takový protein narazím, tak si to vždycky vyčítám a říkám si, že jsem si měl objednat ten, co jsem už měl. Právě po těchto zkušenostech jsem zůstal asi rok u jednoho a toho samého proteinu a nechtěl jsem ho měnit. Nyní se mi dostal do rukou Sci-MX GRS-5 Protein System. Modlil jsem se, aby to nebyl zase jeden z těch hrudkama nadupaných proteinů. Když jsem konečně odšrouboval víčko čokoládové varianty, vyvalila se na mě příjemná kakaová vůně. Sebral jsem tu srandovně vypadající odměrku a vhodil jsem dávku (2 odměrky) do shakeru, kde už jsem si před tím podle návodu přichystal 400 ml vody. Myslel jsem, že se zvedne prachová clona, jak se to děje u některých jiných proteinů, ale ono nic. Jak jsem to tam hodil, tak to tam taky zůstalo. Navíc se na vodě vytvořil krásný kopeček, který vypadal opravdu jako onen kopeček zmrzliny. Vložil jsem do shakeru sítko, zašrouboval a třepal asi 30 vteřin. Po rozmíchání jsem ho položil a byl zvědav, jestli se tam nahromadila pěna a hrudky.  Pěna zůstala asi 2 mm vysoká a během chvilky se vytratila. Po hrudkách ani náznak! To mi vykouzlilo úsměv na tváři. Ale ještě neříkám hop, abych nepřeskočil. Co ta chuť?


2.) Chuť

Chuť s vodou:
Po odstání shakeru byla na řadě ochutnávka. Zásadní věc, která mi buď příští měsíc pokazí, nebo naopak zpříjemní. Podle složení a množství mi přišlo, že to bude asi velmi hutné a hodně mě to zasytí. Otevřel jsem shaker a přivoněl, vůně se trochu změnila ale ne zásadně, takže to byla stále příjemně kakaová. Naklonil jsem shaker a pomalu se napil. Chvíli jsem protein podržel v ústech, abych vnímal konziststenci a chuť. Konzistence byla hodně hustá a trochu moučná. Silná chuť čokolády se nakonec trošku rozptýlila a vytratila, ale můžu říct, že je velmi dobrá. Na to že je připravovaný ve vodě chutná velmi příjemně.

Chuť s mlékem:
Chuť s mlékem, jaká asi bude? Vždycky když si koupím protein tak ho vyzkouším jak s vodou, tak s mlékem. Nevím jak vy, ale já si dělám protein převážně s vodou, protože jsem rád, když do sebe po posilce něco dostanu. Kdybych měl srovnávat chuť proteinu ve vodě a v mléce, tak je to vždy úplně jiná liga a obzvláště u Sci-MX GRS-5 PROTEIN SYSTEM. Chuť ve vodě je skvělá, ale nikdy se nevyrovná chuti v mléce. Když jsem k němu po rozmíchání jen přivoněl, tak se mi vybavily vzpomínky na dětství. Vůně mi připomínala horkou čokoládu, kterou nám vařívala máma. A s chutí to bylo stejné. Tento protein je v kombinaci s mlékem opravdu delikatesa!

Co musím ještě vyzdvihnout, tak jsem nezpozoroval žádnou umělou pachuť, se kterou se můžete setkat u některých proteinů jiných výrobců. I po této stránce jsem mile překvapen. Když je tak dobrý, jak to bude s tou stravitelností?

3.) Stravitelnost

Myslím, že tady budu opravdu velmi stručný, protože nemám co dodat. Ostatně už jsem se tady o tom několikrát zmínil. Stravitelnost si nemůžu vynachválit! Vždycky, ať už je tento protein připravený ve vodě, v mléce, jestli jej pijete na lačný žaludek nebo na plný, pokaždé se celý obsah úžasně stráví a to právě díky trávícím enzymům, které jsou jeho důležitou součástí. Od chvíle, kdy jsem požil první dávku, tak se jen usmívám. Ve skutečnosti už ani nevím, kdy jsem naposled způsobil nějaký biochemický poplach, nebo jsem strávil dlouhou dobu na WC. Jsem nadmíru spokojený! Klobouk dolů před mistry ze společnosti Sci-MX, ze stravitelností tohoto proteinového systému si poradili výborně!

 

 


Dostupné varianty a balení

Myslím, že po této stránce si přijde na své téměř každý. Kromě mnou testované čokoládové příchuti můžete zakoupit GRS-5 Protein také v příchuti vanilky, jahody, banánu nebo čokolády v kombinaci s mentolem. Jakmile svou čokoládu doberu, vrhnu se na jahodovou příchuť, která stejně jako všechny varianty tohoto proteinu slibuje absenci jakýchkoliv syntetických barviv, se kterými se bohužel setkáváme čím dál častěji. Své postřehy z jiných příchutí určitě ještě doplním. GRS-5 Protein System je dostupný v 1 kg (obsahuje 18 dávek, tzn. 36 odměrek) nebo větším 2,28 kg balení (obsahuje 40 dávek, tzn. 80 odměrek).

 

 


Závěr

Co říct na závěr? Jediné – protein je skvělý! Pro mě osobně je vstupem do jiné sféry, jak už chutí, složením, tak i fungováním. Je propracovaný ve všech ohledech, množstvím a typem bílkovin, množstvím BCAA, Glutaminu a dalších látek. Určitě si zaslouží více pozornosti. Cenově se sice může v porovnání s konkurencí zdát dražší, ale věřte, že za své peníze dostáváte skutečně hodně a v poměru cena / výkon (kvalita) jde o velmi dobrou koupi.

 

 

Chuť varianta čokoláda: 8,5/10 (voda) ; 9,5/10 (mléko)
Chuť varianta jahoda: 8,5/10 (voda) ; 9,5/10 (mléko)
Složení: 9/10
Stravitelnost: 10/10
Poměr cena/výkon: 9/10


Výrobce produktu: Sci-MX Nutrition (Velká Británie)

 

 

Autor recenze: Josef Horalík

 

Koupit GRS-5 Protein se slevou

Zobrazit další recenze produktů

Akce, slevy a novinky přednostně na váš e-mail